• Doc Lounge Live: Gudrun – konsten att vara människa

    21 aug, 18.30
  • ÖPPET HUS på Kulturkvarteret

    24 aug, 15.00
  • Dylan LeBlanc (US) + Nicole Atkins (US)

    24 aug, 19.00
  • ABK:s Kulturdag

    25 aug, 11.00
  • ABK:s Kulturdag - Ulrik Munther

    25 aug, 11.00
  • Kristianstad Bokfestival

    6 sep, 00.00
  • Döden och Julia - Shakespeare i ett nytt perspektiv med Musica Vitae

    8 sep, 18.00
  • (Efter)Snackbar: om kommunvalet i Kristianstad

    10 sep, 18.30
  • Mat är kultur: Krydda med Musik

    11 sep, 18.00
  • Trendspaning om mat, dryck och måltider

    12 sep, 11.45
  • Helt klassiskt! Mästarmöte – Göran Söllscher och Mats Bergström

    14 sep, 19.00
  • Barnbokcirkel

    17 sep, 10.30
  • Teknik-Drop-In

    17 sep, 14.00
  • Bebis hjärta Bok

    18 sep, 10.30
  • Kulturkvarterets Open Stage

    19 sep, 17.30
  • After Work med livemusik av Furuboda Musikelever

    21 sep, 16.00
  • Familjelördag på Kulturkvarteret!

    22 sep, 11.00
  • Väx Upp!

    22 sep, 14.00
  • Al Vin Al Khalidi

    22 sep, 19.30
  • Snackbar: Slag för golfens betydelse

    24 sep, 18.30
  • VÄRP FÖRST OCH KACKLA SEN - Birgit Nilsson 100 år

    25 sep, 19.00
  • VÄRP FÖRST OCH KACKLA SEN - Birgit Nilsson 100 år

    26 sep, 19.00
  • Från Broadway till Duvemåla

    29 sep, 15.00
  • Teknik-Drop-In

    1 okt, 14.00
  • Bebis hjärta Bok

    2 okt, 10.30
  • Kolonien

    3 okt, 19.00
  • e-Medborgardagar

    4 okt, 12.00
  • Ungas utsatthet på nätet

    4 okt, 18.30
  • After Work med livemusik av Furuboda Musikelever

    5 okt, 16.00
  • Vocal Six – jubileumsshow!

    6 okt, 18.00
  • Slow fashion – din guide till smart och hållbart mode

    9 okt, 18.00
  • Hits of the 60´s

    13 okt, 19.00
  • Teknik-Drop-In

    15 okt, 14.00
  • Bergman på en timme

    15 okt, 18.00
  • Fyra talande vänner

    15 okt, 18.00
  • Bebis hjärta Bok

    16 okt, 10.30
  • Mat är kultur: Familjedrömmen om att laga mat tillsammans

    16 okt, 18.00
  • Tonbruket

    17 okt, 19.00
  • Jonas Gardell provföreställning

    19 okt, 19.00
  • Årets Mama - En föreställning om familjeliv, underliv och kärlek

    20 okt, 19.30
  • Doc Lounge Live: Dreaming Murakami

    23 okt, 18.30
  • Min farfar försökte mörda Adolf Hitler

    23 okt, 18.30
  • Sumpstaden på liv och död

    25 okt, 18.00
  • Helt klassiskt! Andreas Brantelid spelar Bachsviter

    26 okt, 19.00
  • Familjelördag på Kulturkvarteret!

    27 okt, 11.00
  • Barnens dag – Om barnkonventionen

    27 okt, 14.00
  • Teknik-Drop-In

    29 okt, 14.00
  • ANCIENT SHAPES med Daniel Romano (US) och THE DAHMERS

    4 nov, 19.30
  • Bebis hjärta Bok

    6 nov, 10.30
  • Lasse Stefanz Exclusive

    7 nov, 19.00
  • Höstens nya böcker

    8 nov, 19.00
  • Vindla String Quartet firar 10 år

    9 nov, 19.00
  • Symphonic Klezmer – David Orlowsky Trio och Musica Vitae

    10 nov, 18.00
  • Trampled by Turtles (US)

    10 nov, 20.30
  • Teknik-Drop-In

    12 nov, 14.00
  • Snackbar: Anders Roslund

    12 nov, 18.30
  • Welcome to my life

    16 nov, 18.00
  • Familjelördag på Kulturkvarteret!

    17 nov, 11.00
  • La Balle Rouge (Den röda bollen)

    17 nov, 14.00
  • Hållbar människa!

    19 nov, 18.00
  • Bebis hjärta Bok

    20 nov, 10.30
  • Mat är kultur: Brödlabbet med brödets fantastiska värld

    20 nov, 18.00
  • Maya Youssef

    23 nov, 19.00
  • Louisa Lyne & di Yiddishe Kapelye

    24 nov, 19.00
  • Teknik-Drop-In

    26 nov, 14.00
  • Julkonserten Änglaljus – 25 år!

    28 nov, 19.00
  • Ur min bokhylla – Thomas Kjellgren

    29 nov, 18.00
  • The Refreshments & Nisse Hellberg

    30 nov, 19.30
  • Fröken Elvis Jul

    1 dec, 19.00
  • Nobelgala – En hyllning till vintern med Musica Vitae

    8 dec, 18.00
  • Peter Asplund Christmas Feeling

    11 dec, 19.00
  • Merry Christmas med Viktoria Tocca och Laila Adèle

    14 dec, 19.00
  • Familjelördag på Kulturkvarteret!

    15 dec, 11.00
  • I väntan på jul

    15 dec, 14.00
  • Lera Lynn (US)

    21 dec, 19.00